Męski wzorzec w domu
W dobie równouprawnienia można poddawać pod wątpliwość, czy faktycznie tylko ojciec może dostarczyć dziecku odpowiednich, męskich wzorców. Badania naukowców jednak nie pozostawiają wątpliwości – aby wychowanie dziecka przebiegało bez żadnych zakłóceń, obecność ojca jest niezbędna. Dobry ojciec to jednak nie tylko wzór męskości. To również przyjaciel dziecka, który służy męskim (innym niż matki) punktem widzenia, co bardzo często jest pomocne i wskazane na każdym etapie rozwoju dziecka.
1.Czym jest wzorzec męskości?
Wzorzec męskości to nie kto inny, a mężczyzna, którego zachowanie dziecko szanuje i na swój sposób podziwia. Dlatego właśnie rola ojca jest niezbędna. Matka zawsze będzie utożsamiana przez dziecko z kobietą, niezależnie od jego późniejszych poglądów. Psychika dziecka jest bardzo prosta. Mama jest kobietą, która nawet jeżeli potrafi majsterkować, czy naprawić samochód, będzie stanowiła dla niego wzorzec damskiego zachowania. Ojciec z kolei będzie odpowiadał za postrzeganie męskiej części świata, stanie się więc wzorcem męskości. Dziecko potrzebuje obu wzorców. Ich obecność w życiu jest nieodzowna i każde z rodziców powinno poświęcić dziecku tak dużo czasu, jak to tylko możliwe.
O ile kiedyś mówiło się, że dziecko do 3 roku życia jest silnie związane tylko z matką, a ojciec nie ma dla niego żadnego znaczenia, dziś już wiadomo, jak absurdalna była ta teza. Określone zachowania są dziecku wpajane już od pierwszych miesięcy, a zachowanie ojca z pierwszych miesięcy i lat życia będzie miało silny wpływ na to, jak dziecko będzie postrzegało mężczyzn i w jaki sposób będzie się samo zachowywało.
2.Męska rozmowa z chłopcem i z dziewczynką
Bardzo istotne w życiu każdego dziecka są rozmowy. Jednak inaczej przebiega rozmowa z matką, inaczej z ojcem. Zarówno ze względu na charakter, jak i określone cechy związane z daną płcią, czasem łatwiej zwierzyć się mamie. Czasem zdecydowanie łatwiej porozmawiać o czymś z ojcem. Jeżeli dziecko chce rozmawiać z ojcem, przychodzi do niego ze swoimi problemami, oznacza to, że ojciec osiągnął niemały sukces. Rola mężczyzny bardzo często utożsamiana jest z autorytetem. O ile kobieta, ze względu na odpowiednie procesy chemiczne oraz uwarunkowania genetyczne, podejdzie do dziecka w sposób bardziej emocjonalny, ojciec będzie służył męskim, innym spojrzeniem na określone kwestie. Ojcowie są różni. Jedni są wylewni i otwarci, inni nieco szorstcy w obyciu i powściągliwi. Nie ma w tym nic złego, warto jednak zapewnić dziecko o swojej miłości i otwartości na rozmowę.
Na różnych etapach życia potrzebny jest różny punkt widzenia. Dlatego właśnie dziecko samo wybierze, kiedy z określoną kwestią zwrócić się właśnie do ojca. Dziewczynka przeżywa pierwsze zauroczenie i przyjdzie z problemem do ojca, chcąc poznać męski punkt widzenia? To bardzo dobrze, oznacza, że mu ufa i stawia go na piedestale, wśród innych mężczyzn. A może chłopcu dokuczają na podwórku i będzie chciał dowiedzieć się, co z tym zrobić? Gratulacje dla ojca, dzięki jego działaniom syn czuje, że ma w nim sojusznika. Niezależnie od tematu rozmowa i autorytet ojca może zdziałać cuda, a dziecko potrzebuje go tak samo, jak matki.
Komentarze
Prześlij komentarz