Późne ojcostwo – wady i zalety

 


Bez względu na wiek, zostanie ojcem po raz pierwszy, zawsze wywraca życie do góry nogami. Dojrzałość emocjonalna, jak wiadomo przychodzi z czasem, co na pewno jest zaletą bycia ojcem w późniejszym wieku. Z drugiej strony, do opieki nad niemowlęciem, niezbędna jest siła fizyczna – domena młodości. Jakie korzyści i zagrożenia niesie więc ze sobą późne ojcostwo?

 1.Czy wiek jest taki ważny?

Trudno powiedzieć jak potoczy się życie, jednak moment, kiedy decydujesz się zostać ojcem, powinien być dobrze zaplanowany. Najczęściej zwraca się przy tym uwagę na to, że zbyt młody wiek może przeszkadzać w dobrej opiece nad małym człowiekiem. Czy istnieją jednak jakieś “widełki czasowe” mówiące, kiedy jest już na to za późno? Oczywiście nie. Tym bardziej że z mediów wciąż docierają informację o gwiazdach i celebrytach, którzy witają swoje pierwsze dziecko na świecie w dość imponującym wieku – 70, a nawet 80 lat!

Kiedy można mówić o późnym ojcostwie? Dawniej uznawało się za to granicę 40 lat, teraz znacząco się to przesunęło i można przyjąć, że określa się tak mężczyzn, którzy pierwszy raz zostali ojcami w wieku 50 lat i później. Trudno również założyć z góry, jaki dokładnie wpływ na wychowanie i rozwój dziecka, ma wiek jego taty. Należy na pewno zwrócić uwagę na to, co charakteryzuje mężczyzn w wieku młodym, średnim i późnym.

 2.Doświadczenie i mądrość życiowa

To prawda, że mężczyzna 20 czy 30-letni posiada energię i siłę fizyczną. Przewagą nieco starszych panów jest z kolei doświadczenie życiowe, którego nabiera się wraz z upływem lat i nie da się jej wcześniej nauczyć. Wszystkie te mądrości możesz przekazać swojemu dziecku, a im więcej zdążyłeś osiągnąć pod tym względem w ciągu swojego życia, tym bardziej zaangażowanym ojcem możesz zostać. Inna niezwykle istotna kwestia – młodzi mężczyźni są żądni przygód i nowych wrażeń, a także są skoncentrowani głównie na zaspokajaniu swoich potrzeb. Zdobywając kolejne szczeble kariery, mogą nie podołać sytuacji, kiedy ich uwaga musi przerzucić się na małego, zależnego od nich człowieka.

Własne pragnienia oraz marzenia muszą nieco (oczywiście nie na zawsze!) odsunąć się w cień. Mężczyzna starszy, który – mówiąc kolokwialnie – zdążył się wyszumieć, będzie miał większą cierpliwość do dziecka, a także z pewnością odnajdzie ogromną satysfakcję w większej ilości czasu spędzanej w domu, na życiu rodzinnym. Oczywiście, nie jest to żadna reguła i może się okazać, że młodszy mężczyzna będzie znacznie dojrzalszy i gotowy emocjonalnie do bycia ojcem.

 3.Czy zdążę poznać swoje wnuki?

Największa zaleta bycia ojcem w późnym wieku, jest jednocześnie największą wadą. Wiek, który wiąże się bowiem z dojrzałością, niestety może wpływać negatywnie na ojcostwo. Masz już swoje lata, więc masz z pewnością mniej sił i energii witalnych niż 10 czy 20 lat temu. Całodobowa opieka nad noworodkiem – w końcu chcesz być aktywnym, 100-procentowym rodzicem – wymaga ogromnego zaangażowania także fizycznego. Nieprzespane noce mogą być wówczas bardziej uciążliwe, jak też szybciej odczujesz ich skutki. Wraz z wiekiem istnieje też większe ryzyko pojawienia się problemów zdrowotnych, zamiast więc koncentrować się na wychowywaniu malucha, możesz bardziej skupiać się na własnym zdrowiu i samopoczuciu. Dla starszych mężczyzn problematyczna może być również zmiana nawyków i przyzwyczajeń, co jest niezbędne, kiedy na świecie pojawia się niemowlę.

Do tego, mogą pojawiać się wątpliwości dotyczące tego, czy będziesz mógł towarzyszyć swojemu dziecku do momentu kiedy dorośnie i czy zdążysz poznać swoje wnuki. Jak więc widać, zalety i wady równoważą się. Czy warto zostać ojcem w późnym wieku? Na pewno nie istnieje piękniejsza i wyjątkowa sprawa niż podarowanie życia drugiej istocie. Każdy powinien przy tym osądzić sam, kiedy jest dla niego na to najlepszy moment.




Komentarze